You are currently viewing Film ‘McQueen’ (2018) – recenzja dokumentu o projektancie

Film ‘McQueen’ (2018) – recenzja dokumentu o projektancie

Film ‘McQueen’ – wyczekiwany przez cały świat mody. Dokument o Aleksandrze McQueenie w reżyserii Iana Bonhôte miał swoją premierę w Polsce 20 lipca 2018 roku. 

Fabuła filmu ‘McQueen’

Film ‘McQueen’ jest dokumentem o życiu projektanta. Pokazuje życie genialnego projektanta mody, Lee Aleksandra McQueena. Chronologicznie, od momentu w którym jako nastolatek, zachęcony przez matkę zaczyna pracę jako krawiec.  Następnie, po powrocie z Włoch, Lee, wstępuje w ‘szeregi’ renomowanej szkoły Central St. Martins College of Art.

W związku z sukcesem dyplomowej kolekcji kończącej naukę, otwierają się dla Lee, bramy świata mody. Kręta droga, jaką idzie jest pełna przeciwności i demonów. To wszystko, jednak nie zniechęca projektanta.

Niewątpliwie, dzięki znajomości z dziennikarką i późniejszą przyjaciółką oraz mentorką Lee – Isabellą Blow, kariera McQueena nabiera zawrotnego tępa.

Ukazane są, między innymi kulisy pracy Aleksandra dla prestiżowych domów mody: Givenchy oraz Gucci.

Będąc u szczytu kariery, pracując bez wytchnienia i pod presją, u Lee pojawia się mroczny okres w życiu. Depresja, narkotyki, powracająca trudna przeszłość, choroba matki i jej odejście. Następujące po sobie dramatyczne wydarzenia, prowadzą go do ostatniego etapu w życiu. Samobójczej śmierci.

Biografia w postaci książki vs film dokumentalny o życiu Lee Aleksandra

Kiedy zobaczyłam informację, o premierze filmu ‘McQueen’, wiedziałam, że obejrzenie go będzie niesamowitym doznaniem. Dokładnie rok wcześniej – latem 2017 roku, kupiłam książkę Andrew Wilsona  ‘Alexander McQueen. Krew pod skórą’. Przeczytałam ją szybko i zachłannie, w konsekwencji czego, wybranie się do kina było priorytetem.

Przed lekturą książki ‘Aleksander McQueen. Krew pod skórą’, kojarzyłam projektanta głównie za sprawą ogromnych, futurystycznych butów na 40 centymetrowym obcasie z kolekcji “Plato’s Atlantis”. Była to ostatnia kolekcja zaprojektowana przez Aleksandra przed śmiercią. Owe buty, w swoim teledysku, do piosenki ‘Bad Romance’ (2009) nosiła Lady Gaga.

Godne uwagi ‘Pancerniki’ (z ang. “armadillo”) – bo tak nazwano te niesamowite ‘szpilki’, nigdy nie trafiły do regularnej sprzedaży. Zbierały rożne recenzje, ale z pewnością zaintrygowały wielu.

Biografię McQueena czytało mi się ciężko, przede wszystkim, ze względu na tragiczne fakty z jego życia. Z pewnością opis uporu i drogi jaką szedł do sukcesu, zaciekawi entuzjastów mody. Ważnym uwagi jest fakt, że był zagubionym człowiekiem, a jednocześnie geniuszem, który w pracy nie uznawał kompromisów.

Uczta dla oka

Film ‘McQueen’, rozpoczynają przepiękne animacje komputerowe w postaci czaszek, ponieważ czaszki są symbolem marki Aleksander McQueen. W animacji, mają rożne faktury i kolory. Skóra węża, srebro, złoto, kwiaty itp. Niewątpliwie zachwycające. W filmie ‘Mc Queen’, czaszki pojawiają się także jako przebitki. W kolejnych scenach, oraz podczas przechodzenia do następnych ‘rozdziałów’ filmu, które zostały nazwane ‘Taśmami’. Każda, zatytuowana nazwą najważniejszych kolekcji, stworzonych przez Lee. Ułożone chronologicznie. Godne uwagi, są pokazy: ‘Highland Rape’ z (1995), ale także najbardziej szokujący ‘Voss’ (2001).

Bez wątpienia, w filmie ‘Mc Queen’, pokazanie projektanta  przy procesie twórczym oraz kulis powstawania kolekcji i pokazów było strzałem w dziesiątkę.

Dzięki fragmentom z pokazów oraz komentarzom wspołpracowników mogłam nie tylko kolejny raz obejrzeć niesamowite ubrania oraz scenografię ale oprócz tego, spojrzeć na kolekcje z innej strony. Nie tylko jak na modę ale przede wszystkim można było dostrzec w nich emocje projektanta.

Pokazanie w filmie ‘McQueen’ najlepszych kolekcji projektanta, w jednym czasie, z pewnością jest niesamowitym doznaniem wizualnym.

Film ‘McQueen’ – opowieść o mroczny geniuszu zmagający się z demonami

Lee Aleksander McQueen kochał szokować – prasę, publiczność, cały świat mody.

Wywiady z modelkami w filmie ‘McQueen’, które uczestniczyły w pokazach dały widzom istotne informacje. Godnym uwagi jest fakt, że w filmie wystąpiła także polska modelka Magdalena Frąckowiak.

Prasa, po każdym pokazie McQueena zarzucała mu nienawiść do kobiet, a w związku z tym chęć upokarzania ich. Szczególnie po kolekcji ‘Highland Rape’ 1995). Aleksander został także posądzony o mizoginizm.

Zarzucano mu propagowanie gwałtów oraz przemocy wobec kobiet. Krytykowano kreacje, które odsłaniały piersi lub pośladki. Świat wówczas, nie był w stanie zrozumieć jego ogromnego geniuszu. Nie dostrzegano istotnego przekazu, który był zawarty w każdym elemencie kolekcji.

Modelki, które z nim pracowały wiedziały, że Lee kochał kobiety i tworzył dla nich kreacje, które podkreślały ich moc i siłę. Zarzuty były błędne.

Projektant twierdził, że jego pokazy nie są jak ‘niedzielny obiad’, po którym czujemy się zrelaksowani. Chciał, aby ludzie po obejrzeniu jego pokazów, wymiotowali. Byli zszokowani i zniesmaczeni.

Za każdym razem, jego cel był osiągnięty. Po każdej kolejnej kolekcji i spektakularnym jej przedstawieniu, ludzie z branży mody, popadali w zachwyt. Z niecierpliwością czekali na kolejne niesamowite pomysły Aleksandra.

Film ‘McQueen pokazuje, że z jednej strony, był kochany. Z strony drugiej – krytykowany i potępiany. Doprowadziło go to, do jeszcze mroczniejszych zakamarków swojej duszy i umysłu.

Świat mody docenił Aleksandra McQueena

Jego niezwykły talent i magia pokazów, zostały uhonorowane wieloma nagrodami. Cztery razy z rzędu został wyróżniony nagrodą British Fashion Awards, w kategorii projektant roku.

W 2003 roku, został wyróżniony przez CFDA nagrodą dla najlepszego międzynarodowego kreatora.

W 2004 roku, zdobył nagrodę, Men’s Wear Designer of the Year.

W związku z promowaniem Wielkiej Brytanii w świecie, otrzymał z rąk królowej Elżbiety II, Order Imperium Brytyjskiego. W filmie ‘McQueen’, zabrakło o tym informacji.

Idąc do kina, nie czytałam opisu filmu ‘McQueen’. Ogromnym zaskoczeniem były autentyczne nagrania, które wyszły z rąk samego Aleksandra.

Na większości taśm, które sam stworzył był radosny. Dużo żartował. W jednej ze scen, wypowiedział się drugi mąż Isabelli BlowDetmar Blow. Mówi o tym, jak rubaszne, a także często niesmaczne, było poczucie humoru Lee. Dzięki temu, doskonale dogadywał się z jego żoną Isabellą, która również lubiła kontrowersyjne żarty.

Wątek matki projektanta w filmie ‘McQueen’

W filmie ‘McQueen’, zachwyciły mnie nagrania, w których o Aleksandrze, opowiadała jego matka Joyce.

Mówiła o nim z troską i ciepłem. Można było zauważyć, jak bardzo kocha syna. On, bardzo mocno odwzajemniał jej miłość.

Wątek matki, ukazany w filmie ‘McQueen’, bardzo mnie wzrusza. Była jego bohaterką, inspiracją, muzą. Kochał ją bezgranicznie. Więź z najważniejszą kobietą w jego życiu, stanowiła dla niego sens istnienia. Zupełnie tak jak dla, mnie więź z moją mamą Dorotą.

Aleksander odebrał sobie życie, w dzień poprzedzający pogrzeb jego matki. Ten fragment filmu ‘McQueen’ był bardzo wzruszający.

Po części byłam w stanie zrozumieć to postępowanie. Strata matki, która jest całym światem, musiała być dla niego strasznie bolesna. Nie był w stanie z tym żyć.

Determinacja i upór Lee

Film ‘McQueen’, niestety ze względu na ograniczony czas, nie pokazuje jak Lee ciężko pracował na swój sukces. Tylko początkowe ‘Taśmy‘ dają trochę informacji na ten temat.

Niewątpliwie, Aleksander McQueen urodził się z ogromnym talentem. Gdyby nie jego ciężka praca i wielka determinacja, świat nigdy by się o nim nie dowiedział. To doskonały przykład na to, że same zdolności nie wystarczą. Muszą iść w parze z uporem, gotowością do działania i poświęceń.

Isabella Blow

Wątek Isabelli Blow w filmie ‘McQueen’, która w ubraniach projektanta, zakochała się od pierwszego wejrzenia, przewija się niejednokrotnie. Jednak tego jak wyjątkowa relacja ich łączyła, było stosunkowo mało. Czułam niedosyt. Postać Isabelli odegrała kluczową rolę w jego życiu.

Jej wypowiedzi w filmie ‘McQueen’ były krótkie. Pokazano jej miłość do oryginalnych nakryć głowy. Przedziwne, abstrakcyjne, często zasłaniające oczy. Ich autorem, był głownie Philip Treacy, którego podobnie jak Aleksandra, odkryła dla świata mody. Isabella przedkładła piękno ponad wygodę i komfort. Kochała modę bezgranicznie, o czym sama w jednym z wywiadów powiedziała:

Dziennikarka: -Czym dla Ciebie jest moda?

Isabella Blow: -Życiem. Jest moim życiem.’

Wątek Isabelli w filmie ‘McQueen’, zamykają sceny z jej pogrzebu. Na trumnie umieszczony był przepiękny, czarny kapelusz w kształcie statku projektu Philipa Treacy.

W filmie ‘McQueen’ pominięto fakt, iż kilkakrotnie próbowała popełnić samobójstwo. Podobnie jak Aleksander, zmagała się z depresją. Odebrała sobie życie w 2007 roku, poprzez wypicie trucizny.

Nie pominięto jednak konfliktu Isabelli z Aleksandrem. Projektant, nie włączył jej do swojego zespołu, gdy rozpoczynał pracę w domu mody Givenchy.  Mąż Blow, opisał dosyć wyczerpująco całą sytuację.

Po jej śmierci, Aleksander zadedykował Isabelli kolekcję, La Dame Bleue’ (2008). Każda kreacja nawiązywała do stylu i osobowości jego przyjaciółki.

Stworzył ją razem z Philipem Treacy, co było hołdem dla Isabelli. Jej smierć była dla Lee wielkim ciosem.

McQueen – geniusz i wizjoner

Efekty graficzne. Prawdziwe wywiady z bliskimi projektanta, którzy opowiadają o nim ze wzruszeniem. Oprawa muzyczna. Piękne kreacje. Dramaturgia i smutny koniec, przy którym nie sposób nie płakać. Wszystko to, zasługuje na brawa.

Z pewnością, Film ‘McQueen’ jest godny polecenia i każda osoba, która świat mody nosi w sercu, powinna zobaczyć dokument o genialnym projektancie Aleksandrze.

Zachęcam do przeczytania innych wpisów znajdujących się na blogu:

JAK NOSIĆ CZERŃ? 

RZECZY W TWOJEJ GARDEROBIE, KTÓRE NIE POWINNY BYĆ TANIE 

Leave a Reply