You are currently viewing CZARNY KOLOR. SYMBOLE I ZNACZENIE W MODZIE

CZARNY KOLOR. SYMBOLE I ZNACZENIE W MODZIE

Czarny kolor, symbole i znaczenie w modzie. Jak nosić czarny kolor od stóp do głów? Czy czarny ‘total look’ zarezerwowany jest tylko na pogrzeby?Jest to najciemniejsza i najmocniejsza ze wszystkich dostępnych barw. Jak sobie z nim radzić?

Mówi się, że czarny kolor, w nadmiarze, może przytłaczać i powodować negatywne emocje. Często pierwszym skojarzeniem jest smierć, smutek oraz zło (w kulturze zachodniej).

Nie bez przyczyny negatywne postacie filmowe lub historyczne określa się mianem ‚czarnych charakterów’.

Czarny charakter

Czarny kot jest synonimem nieszczęścia i pecha. Sny o czarnym psie, mają zwiastować rychłą smierć. Większość skojarzeń z czarnym kolorem, ma negatywne znaczenie.

Czerń tylko podczas żałoby po zmarłym?

Wybieranie ubrań, tylko w kolorze czarnym, po śmierci bliskiej osoby, to sposób manifestacji żałoby.

Obecnie, bardzo niewielka grupa, kultywuje tradycję. Częściej jest to spotykane na wsiach niż w miastach, jednak wszystko zależy od poglądów.

Być może, właśnie ze względu na tradycję żałoby po zmarłych, czarny kolor, w codziennych stylizacjach jest pomijany. Świadomie lub nie, wielu ludzi unika ubierania się w czarny kolor od stóp do głów, właśnie ze względu na opisaną wcześniej żałobną tradycję. 

Właściwości czarnego koloru

Czy czarny kolor naprawdę optycznie wyszczupla?

‚Magiczne’ właściwości czarnego koloru, są znane od dawna. To, że ‚czarny wyszczupla’ słyszymy i widzimy na każdym kroku. Czy naprawdę czarny kolor optycznie wyszczupla i ukrywa niedoskonałości sylwetki?

I tak i nie.

Czarny to bardzo elegancki, ale też wymagający kolor. Samo założenie czarnego koloru nie sprawi, że sylwetka stanie się nagle idealna. Trzeba zrobić to umiejętnie, a stylizacja musi być przemyślana.

Największa zaleta czarnego koloru

Dostrzegam, moim zdaniem, największą zaletę czarnego koloru.  Ubierając ‘total look’, w kolorze czarnym, bardzo trudno jest popełnić błąd w stylizacji. Problem z doborem kolorów, zostaje wyeliminowany i nie trzeba zastanawiać się nad dopasowaniem barw. 

Jest to oczywiście możliwe, jeśli wybieramy fasony, które nie pasują do danej sylwetki. Jednak problem, czy ‘żółta bluzka pasuje do fioletowych spodni, lub ‘czy mając cztery kolory na sobie wyglądam ok?’ – znika.

Jeden kolor, ma wiele odcieni. Spora część z nas, ma problem z doborem kolorów, gdyż bardzo często nie wiemy, jaki jest nasz typ kolorystyczny. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, warto skorzystać z konsultacji ze stylistką. Jako osobista stylistka, przygotuje dla Ciebie paletę kolorów, współgrającą z Twoim typem urody. Umów się na spotkanie!

Pozytywna symbolika koloru czarnego 

Czarny kolor, może powodować także pozytywne skojarzenia.

Osobiście, w czerni czuję się wyjątkowo. Czarny kolor, kojarzony jest z powagą, dojrzałością, szacunkiem oraz luksusem. Nie bez przyczyny drogie kosmetyki, produkowane są bardzo często w opakowaniach w kolorze czarnym. 

Co ważne, czarny kolor to symbol władzy! Dodaje pewności siebie i wbrew pozorom, jest w stanie wyróżnić z tłumu.

Symbolizuje także siłę oraz doświadczenie. Owa symbolika, obecna jest w sztukach walki. Mistrzowski poziom umiejętności, nagradzany jest pasem w kolorze czarnym.

Czerń kocha biel. Połączenie, które zawsze gwarantuje sukces. Świetnie też współgra ze złotem i srebrem, dzięki czemu jeszcze bardziej można podkreślić luksusowa formę tego mocnego koloru.

Powszechnie uważa się, że można zestawiać czarny kolor ze wszystkimi innymi barwami, ale osobiście, nie jestem fanką połączeń z pastelami i brązem.

Czarny kolor podkreśli faktury tkanin

‘Total look’, w kolorze czarnym, nie musi być nudny. Istotną rzeczą, są faktury tkanin. Jeśli zależy nam na spektakularnym efekcie, warto bawić się materiałami.

Skóra plus futro. W czarnym kolorze, to połączenie wygląda bardzo elegancko. Dobrym rozwiązaniem, jest także zastosowanie mieszanki gładkiego materiału np. jedwabnej bluzki, ze skórzaną spódnicą z frędzlami. Mimo, że stylizacja jest w jednym kolorze, wyglada szykownie i przyciąga uwagę.

Coco Chanel – symbol czarnego koloru

Kiedy myślę o kolorze czarnym, pierwszą osobą, z którą go kojarzę jest, Gabrielle ‚Coco’ Chanel. Ikona, nie tylko stylu i elegancji, także koloru czarnego.

Dzięki niej, społeczeństwo zamieniło wszechobecny kicz, (między innymi bogato zdobione, kolorowe suknie z piórami) na stonowaną i wyrafinowaną elegancję.

Czarny kolor nie zawsze oznacza smutek

Osoby, które noszą czerń, od stóp do głów, nie zawsze są smutne! Nie oznacza to także, że manifestują swoją niechęć do świata. Często określa się tak osoby, które przynależą do subkultury gotyckiej, co bywa dla nich krzywdzące.

Każdy ma prawo i wręcz powinien, wykreować swój osobisty styl, kompatybilny z osobowością.

Leave a Reply