You are currently viewing Co to jest wizerunek osobisty? Definicja i kluczowe elementy

Co to jest wizerunek osobisty? Definicja i kluczowe elementy

Wizerunek osobisty, najprościej można zdefiniować jako obraz nas samych, w oczach innych osób. Poprzez wizerunek osobisty możemy się komunikować ze Światem, często jeszcze zanim wypowiemy jakiekolwiek słowo bądź zdanie. 

Wizerunek osobisty posiada każdy bez wyjątku, niezależnie od tego czy jest tego świadomy czy nie.

Na podstawie pierwszego kontaktu z nową osobą (niezależnie od tego czy werbalnego czy nie), umysł, w ciągu kilku sekund, jest w stanie podjąć decyzje, w jaki sposób dana osoba jest przez nas postrzegana. Czy jest dla nas atrakcyjna i warta uwagi czy nie.

Elementy wizerunku osobistego 

Na wizerunek osobisty składa się nie tylko wygląd zewnętrzny. Także sposób w jaki się zachowujemy, komunikujemy oraz jaki mamy charakter i historię życia. 

Wizerunek osobisty a wygląd zewnętrzny

Wygląd zewnętrzny komunikuje Światu bardzo wiele. To jak wyglądamy, czy chcemy czy nie, w dużym stopniu determinuje to, w jaki sposób postrzegają nas inni. 

Jest to o tyle istotne, że to pierwsza rzecz, z którą się stykamy, zanim nawet zdążymy się przywitać. Bardzo często, ludzie oceniają nas tylko po wyglądzie, gdyż nie są w stanie z nami porozmawiać, np. widząc nas na ulicy, lub będąc naszymi słuchaczami podczas wykładu lub prezentacji.

Posługując się przykładem wystąpień publicznych, możemy mówić bardzo ciekawe i mądre rzeczy, ale mózg osób słuchających, będzie wnikliwie analizował. Nie tylko to co i jak mówimy, ale także w co jesteśmy ubrani. Ponad to, zwróci uwagę na kondycję skóry, uśmiech, postawę czy fryzurę.

Świadome ‘projektowanie’ wyglądu

Wygląd zewnętrzny daje wyraźne sygnały jakimi osobami jesteśmy, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ważnym jest, aby świadomie dbać o wygląd, który jest bardzo istotnym elementem wizerunku osobistego. 

Projektując swoje życie, zarówno zawodowe jak i osobiste, warto przyjrzeć się temu jak wyglądamy i czy to jak się prezentujemy, pasuje do naszego stylu życia. Czy będzie nam pomagać odnosić sukcesy, czy wręcz może to utrudnić?

Obecnie, wiele branż, narzuca na swoich przedstawicieli pewne zasady, dotyczące wyglądu oraz wymaga znajomości dress codu. W przypadku, w którym nie czujemy się pewnie i nie wiemy jak powinna wyglądać fryzura profesjonalisty lub jak skompletować garderobę, warto skorzystać z usług ekspertów. 

Dobry fryzjer jest podstawą, gdyż będzie w stanie stworzyć fryzurę i wybrać kolor, dopasowane do typu urody. 

Osobista stylistka, zadba o garderobę. Nieznajomość zasad dress codu, może narażać nas na wizerunkowe faux pas, a tego przecież każdy chciałby uniknąć. 

ZAPISZ SIĘ na pierwsze, darmowe spotkanie ze mną! Jako osobista stylistka, przeprowadzę Cię przez proces budowania garderoby profesjonalisty.  

Zachęcam do przeczytania artykuły ‘Zakupy ze stylistką. Personal shopping’, w którym dowiesz się więcej o współpracy ze mną. 
Wizerunek osobisty a zachowanie i komunikacja

Sposób zachowania, głęboko łączy się z wizerunkiem osobistym. Zachowaniem możemy kogoś zachęcić do poznania nas bliżej czy współpracy lub wręcz przeciwnie. 

Zachowanie powinno być jak najbardziej spójne z wyglądem zewnętrznym. Jeśli nasze zachowanie jest wulgarne bądź nieprofesjonalne może to natychmiast zniechęcić innych.

Podczas świadomego projektowania wizerunku osobistego, warto zwrócić uwagę na sposób w jaki gestykulujemy, jak mówimy i co mówimy.

Przyjrzyjmy się sposobie chodzenia i postawie. Jeśli np. chodzimy zgarbieni, może to być odbierane jako brak pewności siebie bądź smutek. Uśmiech także jest integralną częścią wizerunku osobistego. Jeśli się nie uśmiechamy, także może to zniechęcać innych do kontaktów z nami. Generalnie, ludzie wolą towarzystwo osób o pozytywnym usposobieniu. 

Przytoczę dwa przykłady zachowań, które mogą negatywnie wpływać na wizerunek osobisty. 

Przeklinanie 

Moim zdaniem, niezależnie od środowiska czy branży w jakiej się znajdujemy, używanie wulgaryzmów podczas rozmowy, nie wnosi do niej absolutnie nic pozytywnego ani wartościowego. Osoba posługująca się wulgaryzmami, daje jasny sygnał rozmówcy, że jest pozbawiona klasy, dobrych manier i dysponuje ograniczonym zasobem słów. Może być to odebrane jako brak podstawowej edukacji i nieznajomość zasad savoir – vivre. 

Owszem, czasem dyskusja jest bardzo emocjonalna, ale używanie przekleństw nie jest metodą do udowadniania swoich racji bądź pozbycia się napięcia. To absolutnie godzi w zasady dobrego wychowania, szczególnie w kontaktach biznesowych. Jednakże, również podczas randek lub spotkań prywatnych z rodziną bądź znajomymi, używanie wulgaryzmów jest bardzo nieeleganckie. 

Nawet najdroższy garnitur od Toma Forda czy kostium od Chanel, na nic się zdadzą, jeśli nasz język będzie wulgarny. 

Czasem zaprzestanie przeklinania jest niezwykle trudne, gdyż staje się nawykiem. Ale jest to zły i nieelegancki nawyk, którego należy się bezwzględnie pozbyć, jeśli świadomie chce się zarządzać swoim wizerunkiem osobistym. 

Spóźnianie się 

Każdemu z nas, przynajmniej raz w życiu, zdarzyło się gdzieś spóźnić. Pechowe sytuacje losowe, mogą przytrafić się każdemu i często nie mamy na nie wpływu. Jednakże, notoryczne spóźnianie się, bardzo negatywnie wpływa na wizerunek osobisty. 

Notoryczne lub częste spóźnianie się, jest oznaką braku profesjonalizmubraku szacunku do osób z nami umówionych. Poza tym, może być jasnym sygnałem, że naszym życiem kieruje chaos, a nie my sami. Przez takie zachowanie, bardzo prawdopodobnym jest, że potencjalny klient lub partner biznesowy zrezygnuje ze znajomości z nami. 

Spóźnianie można wyeliminować, jeśli dobrze zarządza się swoim czasem. Zawsze warto jest mieć zapas czasu, wyjść wcześniej z domu, wstać wcześniej przed ważnym spotkanie.  Zawsze lepiej jest przybyć na spotkanie wcześniej, niż w nerwach się spieszyć i finalnie spóźnić. Szanujmy czas swój i innych. 

Charakter i historia życia a wizerunek osobisty 

Charakter kształtuje się od pierwszych lat życia. Kształtują się zarówno dobre cechy jak i te złe.

Środowisko w jakim żyjemy, decyzje jakie podejmujemy, otaczający nas ludzie, to czego doświadczamy, cała nasza historia życia nas tworzy i kształtuje charakter. 

Charakter jaki mamy, silnie łączy się z wizerunkiem osobistym. Jedni z nas dobrze odnajdują się w roli liderów wielkich firm, gdyż ukształtowały się w nich cechy przywódcze. Być może mieli wymagających rodziców, którzy już w dzieciństwie podbudowywali ich pewność siebie. Ich historia życia, ‘wspinanie’ się z determinacją po ‘szczeblach’ kariery, zaprowadziła ich na wysokie stanowiska.

Inni zaś otaczali się od zawsze sztuką i postanowili swoje życie związać np. z malarstwem, gdyż są wrażliwi na piękno oraz posiadają ‘duszę artysty’. 

Co za tym idzie, biznesmen będzie inaczej kształtował swój wizerunek osobisty niż artysta czy sportowiec. Dlatego charakter i historia życia jest istotna w procesie budowania wizerunku osobistego. 

Warto zadbać o świadome kreowanie wizerunku osobistego, gdyż jest to pierwsza rzecz, jaką możemy wykonać gdy potrzebujemy zmiany, bądź stoją przed nami nowe wyzwania.

Kreowanie wizerunku osobistego daje nam jasny obraz kim jesteśmy i jak chcemy być postrzegani przez Świat.

Leave a Reply