You are currently viewing Elegancja. Czym jest? Czy bycie eleganckim wyszło już z mody?

Elegancja. Czym jest? Czy bycie eleganckim wyszło już z mody?

Elegancja. Czym jest elegancja? Czy bycie eleganckim wyszło już z mody? Dlaczego większość ludzi, chętniej sięga po trendy niż po klasyczne ubrania? Elegancja stała się mniej widoczna na ulicach, jaki jest tego powód?

Od zawsze obserwuję modę. Nowe sezony oznaczają zawsze nowe trendy. Podążają za nimi miliony ludzi, zaopatrując swoje szafy w dodatki bądź ubrania, które stają się ‘hitami‘ w kolejnych sezonach.

Social media dostarczają mnóstwa treści na temat nowych trendów. Inspirują do wybierania konkretnych kolorów, wzorów czy dodatków. Pokazują jaki styl obecnie jest najbardziej popularny. Jaka marka tworzy najbardziej modne buty w danym sezonie.

Wszystko to, wpływa na ewolucję stylu i pcha ludzi do tego, aby ciągle się zmieniali i dostosowywali do panujących trendów. Trendy to odmiana mody ‘fast fashion’. Dostępna dla wszystkich, łatwa do kupienia i wszechobecna.

Moda to zabawa i nie można o tym zapominać. Być może właśnie dlatego ma tak wielu fanów. Ale czy pośród zabawy trendami, są jeszcze eleganccy ludzie?

Definicja elegancji

Słownik Języka Polskiego (pod red. W. Doroszewskiego) podaje definicję elegancji jako – ‘dobry smak w ubiorze i wytworność w sposobie bycia’.

Czym jest ‘dobry smak w ubiorze’?

‘Dobry smak w ubiorze’, to dla mnie przede wszystkim, dopasowanie ubioru do: okazji, miejsca i pogody.

Zapominanie o zasadach dress codu, okazywanie strojem braku szacunku, np. wobec innej kultury lub też ignorowanie warunków pogodowych, równa się dla mnie zawsze faux pas.

Elegancka osoba, zawsze stara się podążać za tymi zasadami, gdyż wie, że ich przestrzeganie nie narazi jej wizerunku osobistego na szwank. Bycie eleganckim i dobrze wychowanym, bardzo znacząco wpływa na budowanie wizerunku osobistego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest wizerunek osobisty i jakie są jego elementy, zachęcam do przeczytania poprzedniego artykułu ‘Co to jest wizerunek osobisty? Definicja i kluczowe elementy.’

Dress code jest obecny w życiu większości z nas, czy tego chcemy czy nie. Dostając zaproszenia na przyjęcia, konferencje, bądź pracują w określonych branżach, możemy się z nim zetknąć bezpośrednio.

Elegancka kobieta charakteryzuje się tym, że potrafi się ubrać odpowiednio do okazji. Wie, że na ślub nie wypada przyjść w czarnej lub w białej sukience. (mimo panującego ostatnio na to trendu oraz łamaniu zasad, usprawiedliwiając się tym, że społeczeństwo staje się nowoczesne a tradycja odchodzi w zapomnienie).

Elegancki mężczyzna zdaje sobie sprawę, że intensywnie zielona koszula nie jest dobrym pomysłem na wytworny bankiet. Oraz, że spodnie od garnituru muszą być odpowiedniej długości. (w skrócie: nie mogą być zbyt krótkie, tak aby podczas stania odsłaniały skarpetki ani zbyt długie aby materiał na dole się nie załamywał i nie tworzył, tak zwanych; ‘harmonijek’. Powinny układać się gładko i tworzyć prostą linię. Jednak jest to temat bardzo szeroki, czym zajmę się w odrębnym wpisie).

Elegancka osoba, nie przyjdzie w sukni balowej lub w smokingu na przyjęcie w ogrodzie, gdzie odbywa się grill, gdyż wie, że mogłoby ją narazić to na śmieszność.

Dlatego, aby być eleganckim, należy respektować zasady dress code, oraz ubierać się odpowiednio do okazji.

Dopasowanie ubioru do miejsca to wyraz elegancji

Elegancka osoba jest świadoma tego, że w pewnych miejscach należy zadbać o odpowiedni ubiór.

Strojem należy podkreślić i uszanować między innymi: miejsca kultu religijnego, teatry, opery, urzędy państwowe. Oraz wszystkie inne miejsca, w których obowiązuje określony sposób ubierania się.

Będąc na wakacjach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a konkretnie w Dubaju, wiedziałam że nie mogę nadmiernie eksponować ciała. Mimo, że Dubaj jest bardzo otwartym na turystów miastem, nie chciałam robić sobie i mieszkańcom kłopotu.

Nikt mnie nie zmuszał do zakrywania ciała, jednak jako osoba elegancka, sama chciałam uszanować kulturę i tradycję kraju, w którym odpoczywałam. Robiąc zakupy w Dubai Mall, widziałam jednak mnóstwo nadmiernie eksponujących swoje ciała osób. Owszem, ZEA są krajem, w którym panują wysokie temperatury, ale niezależnie od tego, nadmierne odkrywanie ciała w miejscach publicznych nie jest eleganckie.

Moim zdaniem jest to brak klasy i manier, niezależnie od tego, czy dana osoba znajduje się w Dubaju czy na Warszawskiej ulicy. Plażowe stroje i kostiumy, zarezerwowane są, jak sama nazwa wskazuje, na plaże. Nosząc je na ulicy w środku miasta, wyglądają śmieszne i bardzo nieelegancko.

Bardzo mnie smuci, że także w teatrach ludzie coraz częściej zapominają o odpowiednim stroju. Zastanawia mnie to, czy wynika to z ignorancji czy z braku wiedzy?

Eleganccy ludzie ubierają się zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi

Podczas studiów, gdy w każdy weekend odwiedzałam warszawskie kluby, zaobserwowałam dziwne zjawisko. Ogromna część kobiet, zimą nosiła odkryte buty (sandały, peep toe) oraz odkrywała ramiona.

Zdziwiło mnie to parę lat temu i dziwi do dziś, gdyż nie widziałam nigdy, aby elegancka kobieta w trzydziestostopniowy mróz nosiła sandały. Panie, wyglądające jakby przed chwilą zeszły z jachtu w Miami, sprawiały że jednocześnie czułam się rozbawiona i zażenowana.

Bardzo istotną rzeczą jest to, że zbytnie pokazywanie nagiej skóry (zbyt głęboki dekolt, zbyt krótka spódnica/szorty, które odsłaniają pośladki czy nagi tors mężczyzny) w miejscach publicznych jest nieeleganckie i niesmaczne. Dlatego warto, aby ‘dobry smak w ubiorze’ był zachowany. Przesada w żadną stronę nie będzie elegancka.

Elegancja nie jest tania

Elegancja nie jest tania – dosłownie i w przenośni. Elegancja to dobra jakość. Dobrej jakości garderoba musi kosztować, jednak jest to inwestycja na lata. Płaszcz z wełny zawsze będzie bardziej elegancki i cieplejszy niż płaszcz z poliestru, który po paru tygodniach użytkowania trzeba będzie wyrzucić.

Warto zadbać o dobrej jakości garderobę. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, mogę Ci pomóc! Jako osobista stylistka, przygotuję z Tobą listę rzeczy, których potrzebujesz i będę towarzyszyć Ci na zakupach. Zapisz się na pierwsze, bezpłatne spotkanie, na którym dowiesz się jak pracować nad swoim wizerunkiem!

Elegancja ‘nie lubi’ tanich, złej jakości ubrań, ale nie lubi także ‘taniego’ zachowania oraz wyglądu.

Jak już wcześniej wspominałam, nadmierne odsłanianie ciała, jest wyrazem braku klasy oraz powoduje, że wygląd staje się ‘tani’ i wulgarny. Łączenie wielu kolorów (więcej niż 4) na raz, także może wyglądać ‘tanio’.

Bardzo intensywne kolory, takie jak jaskrawy róż, czy odblaskowy żółty, w nadmiarze mogą spowodować, że stylizacja nie będzie elegancka. Ogromna, sztuczna, zniszczona użytkowaniem, biżuteria także nie jest elegancka.

Zmechacone ubrania, przetarte na kolanach spodnie lub odpadające kawałki skóry od butów to także nie jest oznaka elegancji! Dbajmy o detale.

Eleganckie zachowanie

Jak mówi definicja Słownika Języka Polskiego (pod red. W. Doroszewskiego), elegancja to także ‘wytworność w sposobie bycia’.

Sam elegancki strój nie wystarczy. Warto zadbać o zachowanie. Eleganckie osoby, starają się używać ładnego języka, wolnego od wulgaryzmów. Dobre maniery i uprzejmość w stosunku do innych, to jedne z ważniejszych cech ludzi eleganckich.

Bycia eleganckim można się nauczyć

Nikt nie rodzi się eleganckim człowiekiem i nie staje się nim w ciągu jednego dnia. Nawet osoby urodzone na królewskich dworach, także od podstaw uczą się bycia eleganckim.

Sama, wiele razy, popełniłam faux pas. Jeszcze kilka lat temu, uwielbiałam głębokie dekolty i jako pasjonatka mody – podążałam za trendami. Moim zdaniem, elegancji nabywa się z wiekiem, gdyż każdy wiek ma swoje prawa.

Dzieciom wybacza się nieeleganckie zachowanie, dlatego że są małe i nie mają wiedzy na temat zasad. Dzieciństwo powinno być beztroskie i wolne od negatywnych emocji.

Nastolatki natomiast, wzorują się w dużej mierze na popularnych Influencerach, którzy promują trendy. Czasem bardzo mało eleganckie trendy, ale bycie nastolatkiem to trudny czas buntu. Wówczas nie tylko ubiór może być mało elegancki, ale także zachowanie. Jednakże każdy z nas, w mniejszym czy większym stopniu, się wówczas buntował, więc również pewne rzeczy można wybaczyć. Wsadzanie ich w sztywne ramy na siłę się nie uda. Powinni przeżyć ten czas eksperymentując ze stylem.

Ludzie kończący szkołę i wkraczający dopiero w dorosłość także mają swoje prawa. Zaczynają odkrywać Świat, szukają swojego stylu. Szukają swojej drogi i także popełniają mnóstwo błędów, ale zaczynają je dostrzegać i się na nich uczyć.

Po każdym etapie życia, jesteśmy bardziej świadomi i chętniej pracujemy nad sobą w każdej dziedzinie życia. Dlatego elegancji, można nauczyć się w każdym momencie.

Niezależnie od tego gdzie jesteś, ile masz lat, jaka była Twoja przeszłość, zawsze możesz wprowadzić pozytywne zmiany do swojego życia.

Leave a Reply