You are currently viewing Wizerunek osobisty. Jak zmienić wizerunek osobisty?

Wizerunek osobisty. Jak zmienić wizerunek osobisty?

Zmiana wizerunku osobistego – jak to zrobić? Wizerunek osobisty to wizytówka każdego z nas. Zmiana wizerunku osobistego i powinna być przede wszystkim świadomą decyzją, która jest podjęta tylko przez Ciebie. Nie powinno odbywać się to pod presja otoczenia, kanonów piękna, które kreują współczesne media, bądź naciskom osób trzecich.

Do zmiany wizerunku osobistego możemy zostać zainspirowani przez coś lub kogoś. Oczywiście, bliscy mogą zasugerować Ci pewne zmiany. W większości przypadków zapewne wynika to z troski i dobrych chęci , ale finalna decyzja, powinna być podjęta przez Ciebie. Wewnętrzne musisz czuć, że Ty tego chcesz. 

Jeśli zastanawiasz się, czym dokładnie jest wizerunek osobisty, zachęcam Cię do przeczytania poprzedniego artykułu ‘Co to jest wizerunek osobisty? Definicja i kluczowe elementy.’

Dlaczego zmiana wizerunku osobistego, pod wpływem presji otoczenia lub osób trzecich skazana jest na porażkę?

Odpowiedź jest prosta. Jeśli zmienisz wizerunek osobisty pod wpływem czegoś / kogoś innego, nie będąc w stu procentach przekonany do tego, że chcesz zmiany, to się nie uda. Jeśli nie czujesz, że tego chcesz, a jednak to zrobisz, po chwili wrócisz do tego co było. Cała praca i energia się pójdzie na marne.

Dlaczego to ważne?

Wizerunek osobisty, musi bezwzględnie współgrać z tym kim jesteś. To absolutnie konieczne. Najlepsi styliści, fryzjerzy czy trenerzy motywacyjni nie pomogą, jeśli będziesz robił coś na siłę. Dlatego np. przy wyborze nowej garderoby, spróbuj przymierzyć różne fasony. Ufaj radom osobistego stylisty, ale finalnie wybierz takie ubrania, w których czujesz się bardzo dobrze i w których się sobie podobasz

To ważne, aby decyzje dotyczące zmiany wizerunku osobistego, były podejmowane świadomie i bez presji. 

Jak zacząć zmieniać wizerunek osobisty?

Kiedy już masz pewność, że chcesz się zmienić. Czujesz, że potrzebujesz metamorfozy i decydujesz się na zmianę wizerunku osobistego, pierwszym krokiem jest ustalenie planu.

Zmiana wizerunku osobistego to proces, duża rewolucja w życiu. Bez konkretnego planu, działania będą chaotyczne. Plan zmiany krok po kroku, pomoże w usystematyzowaniu pracy oraz zostanie ona wykonana w określonym czasie. Zmiana musi mieć gdzieś swój początek i koniec, aby zobaczyć finalny efekt

Jeśli nie wiesz, jak zrobić plan zmiany wizerunku osobistego, napisz do mnie. Jako osobista stylistka i doradca wizerunkowy, pomogę Ci stworzyć dopasowany do Ciebie plan działania. Zapisz się na pierwsze darmowe spotkanie ze mną, na którym ustalimy czego potrzebujesz. 

Plan zmiany wizerunku osobistego

Zmiana wyglądu

Najlepiej i najprościej zacząć zmianę wizerunku osobistego od zmiany wyglądu. Jeśli zaczniesz od tego, możesz szybko zobaczyć efekty swojej pracy. Spisz listę rzeczy, które chcesz poprawić w swoim wyglądzie.

Aspekty ciała i jego pielęgnacja 

Trzeba pamiętać, że wygląd to nie tylko ubrania. Przyjrzyj się sobie z zewnątrz, oceń w jakiej kondycji jest Twoje ciało, skóra, włosy itp. Zacznij od tych rzeczy, które najbardziej chcesz zmienić i które najbardziej Ci przeszkadzają, bądź Ci się nie podobają.

Być może chcesz schudnąć, poprawić stan swojej cery lub zębów. Być może nie lubisz lub wstydzisz się uśmiechać, bo Twoje zęby są krzywe i utrudnia Ci to poznawanie nowych osób? Uśmiech ma potężną moc zjednywania sobie ludzi. Nawet jeśli Twój uśmiech Ci się nie podoba, możesz to w każdej chwili zmienić. Obecnie, stomatologia estetyczna osiągnęła bardzo wysoki poziom i specjaliści są w stanie pomóc w każdym przypadku. Uważam, że warto inwestować w piękny uśmiech.

Może potrzebujesz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej lub chcesz poprawić swoją postawę, bo na przykład się garbisz? Warto także odwiedzić dobrego fryzjera, który zaproponuje odpowiednią pielęgnacje włosów oraz fryzurę dopasowaną do oczekiwań i typu urody. Wszystko to wymaga planu osadzonego w czasie, odwiedzenia specjalistów oraz ustalenia budżetu. 

(WAŻNE – Być może nie chcesz ingerować w swoje ciało aż tak bardzo, jak zostało to opisane powyżej. Są to przykłady, które podaje aby łatwiej zobrazować co może pozytywnie wpływać na zmianę wizerunku osobistego. Jeśli nie chcesz, nie musisz chudnąć i korzystać z medycyny estetycznej. Być może oczekujesz tylko drobnych zmian i to także jest bardzo pozytywna rzecz. Nawet małe zmiany na lepsze, mogą poprawić komfort życia oraz wizerunek osobisty, pamiętaj o tym :))

Zmiana wizerunku osobistego poprzez styl ubierania się 

Osobistego, dopasowanego do osobowości, stylu szuka się latami. Głownie poprzez eksperymenty, czasem udane a czasem takie, z których można wyciągnąć cenne lekcje.

Być może jeszcze nie udało nam się znaleźć własnego stylu, a garderoba którą dysponujemy, wydaje się nijaka i dlatego czujemy potrzebę zmian. 

Posiadając wypracowany osobisty styl, w miarę upływu czasu, także możemy poczuć chęć zmiany. 

Nowe wyzwania, które stawia przed nami życie (nowa praca, związek, przeprowadzka do innego kraju itp), także są doskonałą okazją do zmian w stylu. 

Pierwszym krokiem jest analiza sylwetki, analiza kolorystyczna oraz określenie jaki styl życia prowadzimy. Na podstawie zebranych informacji, można skompletować garderobę, dopasowaną idealnie do naszego życia, pracy oraz urody. To bardzo istotne aby wybierać ubrania dopasowane do sylwetki oraz kolory, które podkreślają naszą urodę.

Wybierając elementy garderoby, warto także pamiętać aby ubierać się stosownie do okazji lub miejsca pracy, w którym być może, należy stosować zasady dress code. Stosowanie się do tych zasad, jest niezwykle ważne, w odniesieniu do zmiany wizerunku osobistego

Temat dress codu, poruszyłam w poprzednim artykule na temat elegancji, zapraszam Cię do przeczytania ‘Elegancja. Czym jest? Czy bycie eleganckim wyszło już z mody?’

Zmianę osobistego wizerunku i stylu, jak już wcześniej wspominałam, warto przeprowadzić pod okiem ekspertów. Jako osobista stylistka i doradca wizerunkowy, chętnie pomogę Ci w tym procesie. Zapisz się na pierwsze, bezpłatne spotkanie. 

Zmiana wizerunku osobistego – kwestie charakteru i zachowania 

Wizerunek osobisty, silnie łączy się ze sposobem zachowania, charakterem oraz językiem którego używamy. 

Wyeliminowanie nawyków, które nam szkodzą i nie są spójne z tym, jak chcemy aby nasz nowy wizerunek osobisty wyglądał, jest niezbędne. 

Praktykowanie nabywania nowych nawyków i pozbywania się starych, jest procesem. Jak każdy proces, musi być przeprowadzany umiejętnie i moim zdaniem – małymi krokami. Zmiana nawyków będzie trwać, bardzo ciężko jest to zrobić jednego dnia, gdyż nasz mózg, przyzwyczaja się do pewnych rzeczy i kiedy ich nie ma, zaczyna się o nie upominać. 

Mój sposób na zmianę złych nawyków 

Moim problemem, jeszcze do pewnego czasu, była niechęć do aktywności fizycznej. Jak wiemy, zarówno ciało jak i umysł, potrzebuje aktywności fizycznej do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania.

Mój mózg, przez wiele lat, był przyzwyczajony do tego, że aktywność fizyczna to coś złego i coś czego nie lubię. Nie miałam w sobie na tyle dużo dyscypliny, aby wykonywać ćwiczenia nawet raz w tygodniu. Przyznam szczerze, że nie lubię siłowni, gier zespołowych, biegania a przede wszystkim – nie lubię się pocić! Przez to unikałam sportu. 

Wiedziałam jednak, że nie mogę tak dalej funkcjonować i dla własnego dobra i zdrowia, powinnam się więcej ruszać.

Zaczęłam od myślenia. Sama siebie przekonywałam i udowadniałam sobie, że ruch to zdrowie. Zmieniłam to słynne ‘muszę’ na ‘chcę’. Przedstawiłam sobie logiczne argumenty, dlaczego powinnam zmienić swoje zachowanie. Logiczne argumenty, można znaleźć nie tylko w przypadku aktywności fizycznej, ale w każdej innej dziedzinie. Zrozumiałam korzyści, które się pojawią, gdy zacznę ćwiczyć. 

Wypisałam w notesie aktywności, których nie lubię i nie sprawiają mi przyjemności. Wiedziałam, że gdy ponownie kupię karnet na siłownie i tak nie będę chciała jej odwiedzać, bo po prostu nie sprawiało mi to przyjemności.

Na drugiej stronie napisałam aktywności, których kiedyś próbowałam i które lubię. Były to między innymi: jazda konna, którą trenowałam w dzieciństwie, pływanie, oraz joga. 

Przy każdej z tych aktywności, wypisałam w punktach, czego do jej wykonywania potrzebuje, jaki wysiłek muszę włożyć w to, aby zacząć je praktykować.

Analiza sytuacji i znalezienie rozwiązania 

Jazda konna wiązała się z zakupem sprzętu (każdy kto choć raz jeździł w wypożyczonym ze stadniny toczku [nakrycie głowy jeźdźca] wie, że to koszmar) więc taka inwestycja jest niezbędna. Kolejną inwestycją był wstęp do stadniny. Nie przewidywałam budżetu na sport, więc była to pierwsza wada. Jako że mieszkam w centrum miasta, najbliższe miejsce, w którym mogłabym praktykować jeździectwo, było oddalone o ponad pół godziny drogi w jedną stronę. Wiedziałam, że od razu będę zniechęcona, gdyż trenowanie jazdy konnej, wymagałoby ode mnie dużo czasu i wysiłku już na samym początku i z tych powodów, mogę bardzo szybko to porzucić.

Cały ‘sprzęt’ do pływania, w postaci kostiumu kąpielowego, posiadam. Dwa ośrodki z basenami, znajdują się w odległości maksymalnie dziesięciu minut spacerem, od mojego domu. Jednak godzinny trening pływania to nie jedyny czas, jaki musiałabym poświęcić na ten rodzaj aktywności. Wysuszenie moich długich włosów, zajmuje mnóstwo czasu. W tym wypadku, zbyt dużym utrudnieniem jest znalezienie przynajmniej dwóch godzin w ciągu dnia, w moim grafiku. 

Na mojej liście została joga. Sprzęt, w postaci maty do ćwiczeń, posiadam. Wygodne legginsy także. Sprawdziłam zajęcia jogi, w okolicznych siłowniach. Jedna z nich nawet, mieści się przy sąsiedniej ulicy. Jednak, jako że znam siebie, wiedziałam że zajęcia zorganizowane nie są dla mnie. Lubie robić wszystko swoim tempem, w czasie w którym ja chcę i kiedy chcę. Zajęcia były zawsze o tej samej porze, dwa dni w tygodniu. Jako że pracuje dla siebie, nie mam sztywnych ram godzinowych i czasem mogę nie zdążyć na zajęcia. 

Jakie wybrałam rozwiązanie?

Znalałam swój rytm. Okazało się, że o poranku, mam najwięcej czasu i energii. Już wieczorem, poprzedniego dnia, rozkładam matę i przygotowuje strój do ćwiczeń.

Od razu po przebudzeniu robię jogę, korzystając z darmowych programów dostępnych na platformie YouTube. Sama decyduje jak długie są ćwiczenia i w każdej chwili mogę zrobić przerwę. Polubiłam ten system od pierwszego dnia bo… był dopasowany do mnie!

W pierwszym miesiącu, robiłam treningi, które trwały 10 minut. 10 minut jogi, nie było dla mnie dużym obciążeniem, więc chętniej wracałam do ćwiczeń każdego dnia. Sukcesywnie, wydłużałam treningi. W rezultacie, od czterech miesięcy, ćwiczę jogę 6 razy w tygodniu a trening trwa od 20 do 60 minut, w zależności od moich chęci. Codzienna aktywność fizyczna zmieniła się w nawyk. 

Zmiana wizerunku osobistego to droga, małymi krokami, prosto do celu 

Tym przykładem, chciałam pokazać to, że zmiana nawyków, także powinna być zaplanowana. Jeśli chcesz zmienić wizerunek osobisty i na przykład, uwolnić swój język od wulgaryzmów – zacznij od małych rzeczy.

Możesz na początku, zamiast bardzo wulgarnych słów, używać ich ‘lżejsze’ zamienniki (język polski ma w tym temacie wiele do zaoferowania).

Małymi krokami, łatwiej wyeliminujesz zły nawyk. Jeśli tak jak ja, chcesz wprowadzić dobre nawyki do swojego życia, metoda małych kroków, także się sprawdzi.

Może w odniesieniu do zmiany wizerunku osobistego, chcesz poszerzyć swoją wiedzę? Zacznij od czytania jednej strony dziennie na dany temat. Na przeczytanie jednej strony, szybciej znajdziesz czas, niż jednorazowo, na całą encyklopedię. 

Warto przyzwyczajać mózg do dyscypliny powoli. Niektóre zmiany, takie jak na przykład: rzucenie palenia, opanowanie napadów złości lub nauczenie się nowego języka, będą wymagały sporo czasu. Dlatego tak bardzo polecam robić to małymi krokami, ale regularnie. Będzie to mniej odczuwalne a zmiana finalnie – zakończy się sukcesem! 

Leave a Reply