You are currently viewing Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? 5 wskazówek

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? 5 wskazówek

Dobre pierwsze wrażenie. Co zrobić, żeby dobrze wypaść przed nowo poznanymi osobami? Mówi się, że pierwsze wrażenie, można zrobić tylko raz. O czym pamiętać aby zawsze robić dobre pierwsze wrażenie?

1. Dobre pierwsze wrażenie zapewni odpowiedni wygląd

Wygląd ma ogromny wpływ na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Kiedy podchodzimy do nowej osoby, zanim się przywitamy, ona już ocenia nas, na podstawie naszego wyglądu. Już w podświadomości, w trakcie kilku sekund, na podstawie tego jak wyglądamy, mózg osoby, którą poznajemy, da jej sygnał czy jesteśmy odbierani dobrze czy nie.

To wynika z natury człowieka i nie jesteśmy w stanie z tym wygrać. Poza tym, osobom atrakcyjnym, automatycznie, przypisujemy pozytywne cechy. Czy jest to sprawiedliwe? Być może nie. Czy możemy coś z tym zrobić? Oczywiście, że tak. Wystarczy się trochę postarać. Jak więc, za pomocą wyglądu, robić dobre pierwsze wrażenie?

Zadbany wygląd to gwarant dobrego pierwszego wrażenia

Zadbany wygląd to podstawa i dzięki temu możemy wywrzeć dobre pierwsze wrażenie. Staranna fryzura, zadbane paznokcie, wyprasowane, schludne ubrania, czyste buty! Nasz zapach, to także element wyglądu, powinien być świeży i przyjemny dla nowo poznanej osoby. Te wszystkie elementy pomogą w zrobieniu dobrego pierwszego wrażenia.

Zadbany wygląd, będzie oznaczał dla rozmówcy, że jesteśmy osobami odpowiedzialnymi i troszczącymi się o detale. To, że prezentujemy się jako osoby zadbane, bardzo dobrze wpływa na nasz wizerunek osobisty.

Jeśli chcesz wiedzieć czym jest wizerunek osobisty i jakie są jego elementy, zachęcam do przeczytania poprzedniego artykułu na ten temat ‘Co to jest wizerunek osobisty? Definicja i kluczowe elementy’

Nie da się powtórzyć pierwszego wrażenia

Staram się prezentować się nienagannie każdego dnia, nawet kiedy nie mam zaplanowanych żadnych spotkań. Wiele razy zdarzyło mi się, że spontanicznie kogoś poznałam. W sytuacji, w której pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, warto być zawsze przygotowanym, do poznania interesujących osób i zrobienia dobrego pierwszego wrażenia.

Często jest tak, że kiedy wiemy, że mamy kogoś poznać, przygotowujemy się odpowiednio przed spotkaniem. Wybieramy eleganckie ubranie, pracujemy nad detalami żeby wypaść jak najlepiej, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy spotkamy osobę, która odmieni nasze życie. Warto więc, na tę ewentualność, być odpowiednio przygotowanym każdego dnia. Wiem, że to wymaga pracy. Zdaje sobie sprawę, że o poranku, każda minuta jest na ‘wagę złota’, ale dopracowanie wyglądu zawsze się opłaci. Nie tylko dlatego, że możemy zrobić dobre pierwsze wrażenie, ale dobrze wyglądając, mamy także więcej pewności siebie.

Odpowiednia garderoba

Dobre pierwsze wrażenie zapewni także, odpowiednia garderoba. Jakie to są ‘odpowiednie’ ubrania? Takie, w których czujesz się swobodnie i komfortowo, które nie krępują Twoich ruchów i nie musisz ich co chwila poprawiać (np.zbyt luźne spodnie, które opadają w dół). Ważnym jest aby były dopasowane do Twojej sylwetki i rozmiaru. Idealnie byłoby, aby kolory współgrały z Twoim typem kolorystycznym. Dobrze skompletowany strój. także dodaje pewności siebie.

Jeśli nie wiesz, jaki jest Twój typ sylwetki lub typ kolorystyczny, w jakich fasonach i kolorach będziesz wyglądać najlepiej, skorzystaj z pomocy stylisty. Jako osobista stylistka, chętnie pomogę Ci wybrać garderobę dopasowaną do Ciebie. Zapisz się na pierwsze, darmowe spotkanie ze mną już dziś!

2. Uśmiech to klucz do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia

Uśmiech jest bardzo istotnym elementem. Daj się poznać jako osoba pozytywna. Ludzie unikają kontaktów z pesymistami. Dlatego autentyczny, lekki uśmiech podczas przywitania zapewni, że zrobisz dobre pierwsze wrażenie na nowej osobie. Poza tym, dasz się poznać jako osoba otwarta i miła. Dzięki temu, nowa osoba, będzie bardziej ośmielona, chętna do rozmowy i poznania Cię bliżej.

3. Uścisk dłoni, może znacząco wpłynąć na dobre pierwsze wrażenie

W większości przypadków, kiedy kogoś poznajemy, podajemy sobie dłonie. W kulturze zachodniej to gest powitania, ale także przełamania lodów. Dotyk to bardzo silne narzędzie. Ten prosty gest, jakim jest uścisk dłoni, może znacząco wpłynąć na to, czy zrobisz dobre pierwsze wrażenie, czy nie.

Nawiąż kontakt wzrokowy z interesującą Cię osobą. Skieruj swoje ciało w stronę rozmówcy, tak aby dać jasny sygnał, że chcesz się przywitać. Podaj dłoń, wewnętrzną częścią ku gorze, będzie to sygnał, że jesteś otwarty i przyjaźnie nastawiony. Staraj się, niezależnie od tego czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, uścisnąć dłoń nowo poznanej osoby, w sposób zdecydowany. Wypośrodkuj siłę uścisku. Uścisk nie powinien być zbyt mocny, aby nie sprawić bólu drugiej osobie, ale na tyle zdecydowany, aby jednak zaakcentować, że dłoń jest przez nas lekko ściskana. Zbyt lekki uścisk, lub wręcz jego brak, może spowodować, że nie zrobisz dobrego pierwszego wrażenia. Uścisk dłoni ma wielką moc, jest to na tyle szeroki temat, że omówię go w osobnym artykule.

4. Kontakt wzrokowy

Aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, utrzymuj z nowo poznaną osobą kontakt wzrokowy. Okazujesz w ten sposób autentyczne zainteresowanie, uważność i pewność siebie! Osoby nie posiadające pewności siebie, zestresowane i lękliwe nie są w stanie utrzymywać z innymi kontaktu wzrokowego. Poza tym, patrząc w oczy rozmówcy, wykazujesz się także wysoką kulturą osobistą i dobrymi manierami. Rozglądając się na boki lub spoglądając co chwila na telefon, okazujesz brak szacunku rozmówcy a to na pewno nie pozwoli zrobić dobrego pierwszego wrażenia.

5. Bądź sobą i nie kłam

Jeśli uda Ci się na kimś zrobić dobre pierwsze wrażenie, może się okazać, że nawiążecie bliższą znajomość. Jeśli na podczas pierwszego kontaktu udajesz kogoś kim nie jesteś i kłamiesz, podczas kolejnych spotkań, nowy znajomy to natychmiast zauważy a Ty w jego oczach, staniesz się oszustem i osobą nie godną zaufania. Może to mieć fatalne skutki, gdyż ta osoba poczuje się oszukana i opowie o Tobie innym. Może Ci to przysporzyć sporo kłopotów i ‘zamknąć wiele drzwi’. Nie ma drugiej takiej osoby jak Ty, co oznacza że jesteś wyjątkowy. Dlatego zawsze najlepszym sposobem na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest autentyczność i bycie sobą. Zachowując się oczywiście, jednocześnie elegancko i pokazując dobre maniery.

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dbajmy o to, by za każdym razem kiedy kogoś poznajemy, robić tylko dobre pierwsze wrażenie. Mam nadzieje, że te kilka wskazówek, będzie pomocne podczas przyszłych spotkań z nowymi ludźmi.

Leave a Reply