You are currently viewing Komplementy – jak je przyjmować? Savoir – vivre.
Jak dziękować za komplementy według zasad etykiety i savoir - vivre?

Komplementy – jak je przyjmować? Savoir – vivre.

Jak przyjmować komplementy? Jak radzić sobie z komplementami w elegancki sposób? Co o przyjmowaniu komplementów mówi etykieta i zasady savoir – vivre? Dlaczego duża część ludzi, wciąż ma problem z przyjmowaniem komplementów? Na te i wiele innych nurtujących cię pytań, możesz znaleźć odpowiedzi w owym artykule.

Jak przyjmować komplementy? Savoir - vivre
Jak dziękować za komplementy według zasad etykiety i savoir – vivre?

Komplementy to jedna z milszych rzeczy, która może nas spotkać podczas rozmowy. Jako istoty ludzkie, jesteśmy spragnieni pochwał i nie ma w tym nic złego. Spełnienie potrzeby bycia docenionym, jest bardzo przyjemnym uczuciem i nie należy się go wystrzegać. Dlaczego więc bardzo duża część społeczeństwa ma problem z przyjmowaniem komplementów?

Komplementy a pewność siebie.

Osoby pewne siebie umieją przyjmować komplementy i lubią ich słuchać. Pewność siebie, pozwala im cieszyć się z komplementów bez skrępowania. Traktują komplement jako coś naturalnego i nigdy go nie podważają. Pewność siebie pozwala na uwierzenie w to, że wypowiadany komplement z ust drugiej osoby jest szczery. A nawet jeśli komplement w ich stronę, wypowiedziany jest tylko w celu uzyskania od nich korzyści, także je przyjmują i zawsze dziękują.

Podważanie komplementów a zasady savoir – vivre.

Często spotykam się z sytuacją, gdy ktoś podważa mój komplement, co jest wyjątkowo kłopotliwe dla osoby komplementującej oraz bardzo niezręczne.

Przykład 1:

StyleOfBoss: -Kolor tej bluzki pięknie podkreśla Twoją tęczówkę oka! Świetnie wyglądasz!

Koleżanka: -Daj spokój, ta bluzka jest ‘stara jak Świat’, to była jedyna czysta rzecz jaką miałam dziś w szafie, dlatego musiałam ją założyć.

Sytuacja, w której osoba komplementowana, podważa zdanie osoby komplementującej, jest uznawana za brak manier i szacunku do rozmówcy. W powyższym przykładzie, podawanie tak dużej ilości informacji na temat bluzki jest wysoce niestosowne. Informowanie osoby komplementującej o tym, że ‘bluzka jest stara’, może zostać odebrane jako pośrednie skrtykowanie jej gustu, bądź pokazanie, że nie umie ocenić stanu faktycznego ubrania. Informowanie o nieporządku w garderobie, oraz o tym, że nie posiada się czystych ubrań jest również informacją zbędną. Tym komunikatem, jedna z moich koleżanek, dała mi do zrozumienia, że jest niechlujna i nie przykłada dużej wagi do higieny. Wprowadza to niezręczną atmosferę, zniechęca rozmówce do ponownego powiedzenia czegoś miłego oraz sprawia, że chce jak najszybciej rozmowę zakończyć.

Tego typu sytuacje spotkały każdego z nas przynajmniej raz. Czym jest spowodowane podważanie komplementu? Brakiem pewności siebie oraz udawaną skromnością, gdyż skromność jest cechą pożądaną w społeczeństwie. Jednakże fałszywa skromność, która objawia się w takiej sytuacji, będzie od razu wykryta przez rozmówce, co negatywnie wpłynie na wizerunek osobisty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest wizerunek osobisty, zachęcam do przeczytania artykułu na ten temat ‘Co to jest wizerunek osobisty? Definicja i kluczowe elementy.’

Przyjmowanie komplementów, według zasad savoir vivre.

Przyjmowanie komplementów, zgodnie z zasadami savoir – vivre jest banalnie proste i nie należy tego procesu na siłe komplikować, jak to spora część społeczeństwa ma w zwyczaju (nawiązując do przykładu 1). Nie umiejszajmy siebie samych i w żadnym wypadku nie podważajmy komplementu!

Wystarczy powiedzieć ‘dziękuje’ i uśmiechnąć się. To tylko tyle lub aż tyle. Miłym gestem oraz zaakcentowaniem swoich dobrych manier będzie odwdzięczenie się komplementem, w stronę drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że komplementy na temat wyglądu, zarezerwowane są wyłącznie dla sytuacji prywatnych. W sytuacjach formalnych i zawodowych komplementujemy osiągnięcia, trafne dezycje, wystąpienia, bądź dobrze wykonaną pracę.

Jeśli kobiety komplementowane są przez mężczyzn w sytuacjach prywatnych, także powinny dziękować. Nawet jeśli wiedzą, że pochwały ze strony mężczyzny, mają na celu osiągnięcie pewnych korzyści. Podziękowanie za miłe słowa (zaznaczam – miłe słowa również dla kobiety), absolutnie nie oznacza zaproszenia do pocaunku lub sypialni, jest to po prostu kwestia dobrego wychowania.

Jak przyjmować nietrafione komplementy?

Nie wszyscy są mistrzami w sztuce prawienia komplementów i może się zdarzyć tak, iż wypowiedziany w Twoją stronę komplement nie będzie zgodny ze stanem faktycznym bądź zasadami etykiety. Co zrobić w takiej sytuacji? Nawet jeśli nie zgadzasz się z wypowiedzianym w Twoją stronę komplementem, nie krytykuj rozmówcy, nie odrzucaj komplementu. Jeśli intencje osoby komplementującej były czyste i dobre, po prostu podziękuj.

Przykład 2:

Kolega: -Dziś wyglądasz dużo lepiej, jesteś chyba mniej zmęczona niż zwykle, prawda?

Elegancka odpowiedz: -Dziekuje.

W powyższym Przykładzie 2, kolega, np. podczas spotkania na kawę po pracy, chciał najprawdopodobniej docenić Twój wygląd. Mimo iż zrobił to w sposób mało elegancki oraz popełnił faux pas, miał dobre intencje (co też intuicyjnie można wyczuć). Najlepszym co można zrobić w takiej sytuacji to użyć zwykłego ‘dziękuje’ i zamknąć temat.

Wulgarne komplementy a zasady etykiety

Niestety, Świat nie jest idealny i może się zdarzyć, że zostaniemy postawieni w sytuacji, w ktorej usłyszymy wulgarne komplementy. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, dla obu płci jest to sytuacja niekomfortowa. Chcę wykluczyć sytuacje bardzo prywatne, dotyczące alkowy. Mam na myśli sytuacje, kiedy komplementy, w naszej ocenie są dla nas wulgarne bądź wręcz obraźliwe.

Przykład 3:

Kobieta: –Masz świetne ciało! Powinieneś być aktorem porno! Marnujesz się w tym swoim biurze!

Elegancka odpowiedz: –Pozwól, że sam zdecyduje jaka praca jest dla mnie odpowiednia.

Celowo użyłam przykładu, w którym to zachowanie kobiety wobec mężczyzny jest wulgarne. Przykład odwrotny były bardzo prosty do stworzenia, gdyż kobiety częściej spotykają się z wulgarnością ze strony mężczyzn. Nie można jednak zapominać, że działa to w dwie strony. W takich sytuacjach, nie zniżajmy się do poziomu drugiej osoby. Niezwykle silna jest pokusa aby odpowiedzieć ciętą ripostą, ale może to przynieść odwrotny skutek i jeszcze bardziej usatysfakcjonować osobę, która nas prowokuje. Najlepiej jest zakończyć rozmowę i odejść. Osoba, która jest z natury wulgarna lub pozbawiona dobrych manier, nie jest odpowiednim towarzystwem dla ludzi z klasą i trzeba o tym pamiętać.

W sytuacjach niebezpiecznych, gdzie występuje agresja lub przekroczenie granic (np. dotykanie bez naszej zgody), reakcja powinna być ostra i stanowcza, ale w owym artykule skupiamy się tylko na przyjmowaniu komplementów.

Przyjmowanie komplementów w sytuacjach zawodowych według etykiety biznesu

Jak już wcześniej wspomniałam, komplementy na temat wyglądu, zarezerwowane są wyłącznie dla życia prywatnego. Wysoce niestosownym jest aby komplementować wygląd współpracowników lub szefa w sytuacjach formalnych.

Kiedy zostajemy obdarzeni komplementem dotyczącym dobrze wykonanego zadania, lub świetnej prezentacji należy podziękować. Umniejszanie swoich osiągnięć, w sytuacjach formalnych, także odbierane jest jako brak dobrych manier. Kiedy szef pochwali nas za dobrze wykonaną pracę, należy bezwzględnie podziękować. To miłe, że docenia nasze starania. Podważanie jego słów może zostać bardzo źle odebrane. Szef z reguły nie musi kłamać na temat naszych osiągnięć w pracy, dlatego jego opinia jest szczera. Udawana skromność także w sytuacjach formalnych, jak i w żadnej innej, się nie sprawdzi. Przyjmujmy komplementy z uśmiechem i wdzięcznością.

Jak się zachować, kiedy w sytuacji formalnej ktoś komplementuje nasz wygląd?

Komplementy za temat wyglądu w etykiecie biznesowej są zabronione. Sytuacje formalne wymagają od rozmówców profesjonalizmu oraz pewnego dystansu. Komplementowanie wyglądu asystentki przez jej przełożonego, może zostać odebrane jako molestowanie. Pokazuje to także brak klasy i znajomości zasad savoir – vivre. To samo dotyczy kobiet. W sytuacjach formalnych, Panie nie powinny się skupiać na swoich strojach, ale na pracy/spotkaniu, które są w owym momencie kwestią najważniejszą. Schludny i odpowiedni wygląd to podstawa, jednak można o tym dyskutować w sytuacjach prywatnych. Komplementowanie swojego wyglądu nawzajem podczas formalnego spotkania to brak wychowania.

Co zrobić gdy nieznajoma osoba komplementuje nasz w sytuacji formalnej?

Przykład 4:

Nieznajoma osoba: -Jest Pani/Pan taka/i inteligentna/y! I do tego te piękne i hipnotyzujące oczy…

Elegancka odpowiedz: -Skupmy się na prezentacji produktu. Wracając do…

W takiej sytuacji nasza odpowiedź powinna być stanowcza, a ton bardzo formalny. Nie uśmiechajmy się, nie dziękujmy, gdyż to mogłoby złagodzić sytuacje i dać do zrozumienia osobie, która nas skomplementowała w sytuacji formalnej, że nie popełniła faux pas. Postarajmy się natychmiast wrócić do rozmowy, która dotyczy spotkania/produktu/prezentacji, tak aby pokazać swój profesjonalizm.

Jeśli sytuacja się powtórzy należy zakończyć spotkanie. Dlaczego? Najprawdopodobniej osoba z nami rozmawiająca, nie jest zainteresowana produktem/usługą/prezentacją/rozmową o pracy, przez co tracimy czas. Kolejne spotkania mogą przebiegać podobnie, dlatego warto rozważyć wyeliminowanie tej osoby z potencjalnej listy klientów, bądź zgłoszenie owego zachowania przełożonym lub współpracownikom.

Co zrobić gdy przełożony/nasz pracownik komplementuje nasz wygląd?

W relacji pracownik – szef, obie strony powinny być ostrożne i zachowywać dystans. Nie oznacza to, że nie powinny darzyć się sympatią – wręcz przeciwnie. Ale postawienie granic będzie pomocne podczas wykonywania obowiązków w pracy. Absolutnie powinno się unikać jakiegokolwiek kontaktu fizycznego (z wyjątkiem podania ręki na przywitanie/gratulacji) oraz zbyt śmiałych konwersacji. Może to przysporzć problemów. Kontakty zawodowe, zawsze powinny zachowywać dystans. To świadczy o znajomości zasad etykiety, dobrym wychowaniu i profesjonaliźmie obu stron.

Co w momencie, w której przełożony skomplementuje nasz wygląd?

Przykład 5:

Szefowa: -W tym garniturze wyglądasz bardzo pociągająco…cięzko się skupić na pracy.

Elegancka odpowiedź: -Udajmy, że tego nie uszłyszałem dobrze? Skupmy się tylko na pracy. Dziękuje, wracam do obowiązków.

W sytuacjach, w których szef stara się wykorzystać swoją pozycję należy reagować od razu i stanowczo reagować. Absolutnie nie wolno sobie pozwalać na przekraczanie granic – nawet słowne! Tego typu komplementy są okazaniem braku szacunku.

Przykład 6:

Asystentka: -Uwielbiam kiedy nosi Pan błękitne koszule, ten kolor bardzo panu pasuje.

Elegancka odpowiedz: -Proszę skupić się na swoich obowiązkach i tylko na tym, dobrze? Nie chcę aby ta sytuacja się kiedykolwiek powtórzyła.

W momencie, w którym to pracownik probuje przekroczyć granicę, szef także powinien zareagować natychmiast i stanowczo. Należy pokazać, że cała uwaga powinna być skierowana na pracę, niezależnie od tego czy komplement jest miły czy nie oraz czy wynikał z dobrych intencji, tak jak w przypadku pochwalenia koloru koszuli. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie podnosić głosu i kulturalnie zwrócić komuś uwagę.

Jeśli masz problem z przyjmowaniem komplementów i umniejszasz swoje osiągnięcia/wygląd, postaw się na miejscu drugiej strony. Łatwiej Ci będzie zrozumieć, że okazanie wdzięczności za miły dla Ciebie komplement, ucieszy Twojego rozmówce. Warto także popracować nad pewnością siebie. Gdy kochasz siebie, wierzysz że jesteś wartościowy oraz w to, że inni także to dostrzegają i doceniają w postaci komplementów!

Leave a Reply