You are currently viewing Czerwony kolor – znaczenie i symbolika.
Czerwony kolor - znaczenie i symbolika w modzie. Dress code

Czerwony kolor – znaczenie i symbolika.

Czerwony kolor. Jedna z podstawowych barw. Najgorętszy ze wszystkich dostępnych kolorów. Czerwony kolor ma wiele znaczeń i symboli. W tym artykule znajdziesz informacje na temat znaczenia czerwonego koloru w modzie. Co etykieta mówi o czerownym kolorze. Na koniec poznasz parę ciekawostek dotyczących czerwonego koloru.

Czerwony kolor - znaczenie i symbolika w modzie. Dress code
Czerwony kolor – znaczenie i symbolika w modzie. Dress code
Najpopularniejsze znaczenia i symbole czerwonego koloru

Najbardziej znanym symbolem czerwonego koloru jest miłość! Czerwony kolor jest wręcz synonimem miłości, ale także pożądania. Nie bez przyczyny zakochani obdarowują się prezentami w czerwonym kolorze. Czerwone róże, to kwiaty najczęściej ofiarowane podczas zaręczyn a także…przeprosin.

Kobiety wkładają bieliznę w czerwonym kolorze aby uwodzić partnera. Podwiązka w czerwonym kolorze to ‘must have’ podczas balu studniówkowego. Bieliznę w czerwonym kolorze uczniowie wkładają również podczas egzaminów maturalnych, aby przyniosła im szczęście!

Czerwony kolor jest bardzo często używany w reklamach, ponieważ owa barwa działa bardzo silnie na psychikę człowieka. Czerwień najbardziej skupia uwagę ludzi.

Jeden z popularniejszych symboli dotyczących czerwonego koloru, mówi także o agresji. Jest to negatywna symbolika czerwonego koloru, ale również powszechnie znana. Znaki ostrzegawcze także zazwyczaj pomalowane są na czerwono.

Niewątpliwie, czerwony kolor jest intrygującą barwą i bardzo często pojawiającą się w naszym życiu.

Jeśli interesuje Cię znaczenie innych kolorów, zapraszam do przeczytania artykułu na temat symboliki koloru czarnego ‘Czarny kolor. Symbole i znaczenie w modzie.’

Symbolika i kontekst czerwonego koloru w modzie
Czerwony kolor w Średniowiecznej modzie

Cofnijmy się w odległe czasy. Czerwony kolor był wykorzystywany w modzie już w Średniowieczu! Czerwony kolor był luksusem, gdyż uzyskanie tego barwnika było bardzo kosztowne. Poza tym, farbowanie naturalnymi barwnikami było zawsze obarczone marginesem błędu, bo odcień czerwieni mógł różnić się w zależności od np. naczynia w którym był mieszany! Czerwony kolor nosili głównie władcy. Czerwony kolor kojarzony był z bogactwem i sybmolizował władzę.

Ubrania w czerwonym kolorze – co oznaczają i kto je wybiera?

Każdy z nas ma ulubiony kolor lub nawet kilka. Dla przykładu, moja garderoba składa się w 90% z ubrań w kolorze czarnym. Jakie są osoby noszące i kochające czerwień?

Osoby noszące ubrania w czerwonym kolorze cechują się pewnością siebie i zazwyczaj lubią skupiać na sobie uwagę. Ciężko jest pominąć kobietę ubraną w czerwoną bluzkę lub mężczyznę w czerwonym swetrze. Jak już wcześniej wspominałam to za sprawą naszego umysłu, który silnie oddziałuje na czerwony kolor.

Osoby lubiące ubrania w czerwonym kolorze często są energiczne i żywiołowe. Kobiety w czerwieni są zmysłowe i uwodzicielskie. Mężczyzni zakładając czerwień manifestują swoją siłę i odwagę. Noszenie czerwonego koloru może także wpływać pobudzająco na organizm.

Klasyczna sukienka w kolorze czerwonym

Obok nieśmiertelnej ‘małej czarnej’ sukienki, śmiało można stwierdzić, że miejsce drugie zajmuje ‘mała czerwona’.

Czerwona sukienka to bardzo popularny symbol w modzie. Sukienka w czerwonym kolorze zarezerwowana jest na specjalne okazje. Kobieta w czerwonej sukience wygląda zmysłowo, ponętnie ale także bardzo elegancko. Czerwona sukienka, niezależnie od typu urody, pasuje do każdej z Pań, wystarczy wybrać odpowiedni odcień czerwonego koloru.

Czerwona sukienka, według zasad dress codu i etykiety, najbardziej odpowiednia będzie na wieczór. Mimo, że biznesowe eventy czy spotkania również odbywają się wieczorem, lepiej zrezygnować z tego koloru na formalne imprezy. Podkreślam, według zasad dress code, czerwoną sukienkę lepiej zostawić na prywatne wydarzenia takie jak: randki, Święta, lub imprezy okolicznościowe w gronie rodziny i przyjaciół.

Niezależnie od odcienia czerwieni, biznesowy i formalny dress code ma mnóstwo innych, równie eleganckich kolorów, które można nosić podczas takich okazji. To kwestia znajomości zasad i dostosowania swojego wyglądu do okoliczności, a także wyrazu elegancji.

Eleganccy ludzie wiedzą, że nie muszą zwracać na siebie uwagi krzykliwymi barwami lub odsłaniać nadmiernie ciała. Elegancja, zawsze broni się sama :).

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej o elegancji zapraszam do przeczytania artykułu ‘Elegancja. Czym jest? Czy bycie eleganckim wyszło już z mody?’.

Szminka i paznokcie w czerwonym kolorze

Czerwone usta i paznokcie to synonim klasy i elegancji. Każda Pani wybierająca czerwoną szminkę od razu prezentuje się bardziej wyjątkowo. Czerwone paznokcie także należą do najbardziej klasycznych i najbardziej popularnych, wybieranych przez Panie w salonach manicure.

Najsłyniejszą fanką czerwonych ust była dobrze znana, ikona kina Marilyn Monroe. Myśle, że dzięki niej czerwona szminka także stała się ikoną. Nie należy jednak zapominać, że juz w starożytnym Egipcie, kobiety zdawały sobie sprawę z mocy czerwonego koloru i również używały go do malowania ust.

Co w kwestii czerwonych ust i paznokci mówi nam dress code?

Biznesowa etykieta, w kwestii makijażu, proponuje go stonować. Czerwone usta wyglądają bardzo zmysłowo i elegancko, ale czy na pewno o taki przekaz chodzi podczas sytuacji formalnych?

Podczas szkolenia dotyczącego wizerunku i dress codu biznesowego, które prowadziłam w jednej z Warszawskich firm, zauważyłam kilka kobiet z mocno zaznaczonymi ustami, nie tylko w czerwonym kolorze ale także mocnej fuksji. Wyglądały pięknie, ale jeśli chcemy podążać za biznesową etykietą i budować wizerunek profesjonalisty, szminkę w czerwonym kolorze najlepiej zarezerwować na wieczór lub prywatne przyjęcia.

Kwestia czerwonych paznokcji ma się podobnie jak w przypadku czerwonej pomadki. Biznesowy dress code nakazuje noszenie na paznokciach kolorów neutralnych np. beż lub pudrowy róż. Te kolory zawsze będą bezpieczne i niezależnie w jakim środowisku, moje Drogie Panie, będzie dane wam się znaleźć – nie popełnicie błędu. Są to kolory delikatne i bardzo kobiece, a paznokcie nimi pomalowane sprawiają, że palce wydają się optycznie dłuższe i szczuplejsze.

Oczywiście niekóre firmy/branże nie trzymają się ściśle zasad dress codu, wiec szminka lub paznokcie w czerwonym kolorze będą dopuszczalne.

Krawat i muszka w czerwonym kolorze

Panowie wybierający krawat bądź muszkę w czerwonym kolorze, niewątpliwie muszą cechować się pewnością siebie. Czerwony krawat na pewno będzie zwracał uwagę otoczenia.

Jak już wcześniej wspomniałam, czerwony kolor symbolizuje władze oraz siłę, dlatego spora część politycznej elity wybiera krawaty właśnie w kolorze czerwonym. Nie jest to przypadek.

Czerwony krawat najlepiej będzie współgrał z białą koszulą oraz granatowym lub niebieskim garniturem. Jest to bardzo klasyczne i eleganckie połączenie.

Zasady dress codu dopuszczają noszenie krawata w czerwonym kolorze. Jednakże na bardzo formalne okazje lepiej wybierać bardziej stonowane kolory np. czerń. Jeśli już Panowie zdecydujecie się na czerwony krawat lub muszkę, rekomenduje odcień winnej czerwieni lub bordo, które nie są tak krzykliwe jak klasyczna czerwień.

Nie wypada również wkładać krawata bądź muszki w kolorze czerwonym na ślub i wesele, gdy jesteśmy zaproszeni jako gość. Obecna moda, czasem skłania Panów Młodych do noszenia krawata lub muszki w czerwonym kolorze na uroczystość własnych zaślubin. Ogromnym faux pas, byłoby zaprezentowanie się podobnie jak Pan Młody. W dniu ślubu Młoda Para powinna czuć się i wyglądać wyjątkowo oraz odróżniać się od innych gości. Zarówno Panie nie powinny nosić bieli na ślubach będąc gościem, tak i Panowie powinni wybrać dodatki jak najbardziej stonowane. Eleganckie, ale nie wyróżniające się.

Oczywiście zapewne nie trzeba wspominać, że na uroczystości pogrzebowe dopuszczalne są tylko krawaty w kolorze czarnym, ale jak zgaduje wszyscy Panowie doskonale o tym wiedzą.

Czerwień to niesamowita barwa i warto wprowadzać ją do swojej garderoby. Tak samo jak niesamowita, tak samo i może być problematyczna, dlatego zawsze dobrze jest sprawdzić co o niej mówią zasady dress code i etykieta, aby uniknąć błędów 😉

Leave a Reply