You are currently viewing Komplementy – jak prawić komplementy? 6 sposobów.
How to be more attractive?

Komplementy – jak prawić komplementy? 6 sposobów.

Komplementy! Jak prawić komplementy? Czym jest Sztuka Prawienia Komplementów? Co o prawieniu komplementów mówi savoir – vivre? Dlaczego warto prawić komplementy? Jakie faux pas można popełnić podczas prawienia komplementów? Jeśli pragniesz poznać zasady prawienia komplementów i zdjednać sobie tym samym ludzi, przeczytaj artykuł poniżej!
Jak prawić komplementy?
Komplementy? Jak prawić komplementy?

Mówienie ludziom dobrych rzeczy oraz chwalenie ich, wydaje się na pozór prostą rzeczą. Czy aby napewno? Czy komplementowanie innych jest łatwe?

Trzeba rozróżnić po prostu mówienie miłych rzeczy od Sztuki Prawienie Komplementów. Tak, uważam że wypowiadanie komplementów to sztuka. Jest to także bardzo przydatna umiejętność, gdyż ludzie z natury lubią być podziwiani i słuchać dobrych rzeczy o sobie. Nie zawsze jednak umieją komplementy przyjmować, jest to jednak łatwiejsze niż chwalenie innych.

O umiejętności przyjmowania komplementów, pisałam w poprzednim artykule ‘Komplementy – jak je przyjmować?’, dlatego zachęcam Cię do zapoznania się z nim.

Sztuka prawienia komplementów

Sztuką nie jest, jak już wspominałam, powiedzieć komuś po prostu coś miłego. Sztuka Prawienia Komplementów, polega na wyselekcjonowaniu najlepszych cech danej osoby i pochwaleniu ich w sposób niebanalny i naturalny. Komplementy powinny wypowiadane być z klasą. Wyjątkowy komplement będzie zapamiętany na długi czas.

To moja definicja ‘Sztuki Prawienia Komplementów’.

Jak działają komplementy i jakie wynikają korzyści z ich prawienia?

Komplementy na ogół powinny być wypowiadane z chęci poprawienia komuś innemu nastroju, bądź pochwalenia wyjątkowości. Jednakże, szczere i wyjątkowe komplementy mogą nie tylko sprawić, że komplementowana osoba poczuje się miło, ale może to dać nam, osobom komplementującym, także wiele korzyści.

Nie twierdzę, że Sztuka Prawienia Komplementów jest formą manipulacji. Manipulacją mogę nazwać nieudolne próby przypodobania się drugiej osobie, prawiąc jej banalne komplementy.

Nie od dziś wiadomo, że ludzie wolą przebywać w otoczeniu miłych, pozytywnych i dobrze wychowanych osób. Proszę nie mylić ‘dobrze wychowanych’ z nudnymi, ponieważ dobre maniery nie przeczą poczuciu humoru. Wręcz przeciwnie, w towarzystwie takich osób czas jest wyjątkowy. Osoby dobrze wychowane, znające zasady savoir – vivre, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umiejętność komplementowania innych da im mnóstwo korzyści. Dlatego umiejętność prawienia komplementów ‘szlifują‘ bezustannie.

Zarówno w kontaktach biznesowych jak i w sytuacjach prywatnych docenianie innych ma kluczowe znaczenie. Jeśli sprawimy, że klient poczuje się wyjątkowo w naszej obecności, będzie bardziej skłonny kupić nasz produkt/usługę, niż produkt konkurencji, która nie wysila się aby odpowiednio go docenić.

Podobnie rzecz się ma w rodzinie lub podczas szukania partnera. Kiedy szczerze doceniamy ludzi i jesteśmy wdzięczni, chętniej będą spełniać nasze prośby – nawet gdy bezpośrednio ich o to nie zapytamy.

I to wszystko dzięki komplementom? Otóż tak. Potrzeba uwagi drugiego człowieka i bycia docenionym lub pochwalonym za coś, jest w każdym z nas bardzo silna. Mówienie komplementów innym nic nas nie kosztuje, a możemy dzięki temu sporo zyskać. Dobry nastrój i zadowolenie sprzyja w każdej sytuacji.

Jak prawić komplementy? 6 zasad
1.Zasada Pierwsza Sztuki Prawienia Komplementów – bądź dobrym obserwatorem.

Nie wypowiadaj komplementów przypadkowo. Nie mów ich od niechcenia. Przyjrzyj się najpierw osobie, której chcesz powiedzieć coś miłego. Dowiedz się o niej czegość. Pozwoli Ci to wyselekcjonować najlepsze cechy, które warto w niej pochwalić. Dotyczy to zarówno wyglądu, charakteru jak i osiągnięć.

Przykład 1:

Znajdujesz się na eleganckim bankiecie i masz nadzieję poznać tam interesującą kobietę.

Banalny komplement bez analizy: -Jesteś piękna.

Wyjątkowy komplement oparty o obserwacje: -Masz niesamowicie piękną postawę ciała, poruszasz się z niezwykłą gracją.

W obu przypadkach została skomplementowana uroda kobiety. Jednak podreślenie jej wyprostowanej postawy to dla niej sygnał, że zwracasz uwagę na detale. Być może tańczyła w balecie wiele lat i utrzymanie prostych pleców kosztowało ją wiele pracy? Na pewno doceni to, że ktoś skomplementował ją w oryginalny sposób. A zrobił to dlatego, że przez pare chwil przyglądał się jak chodzi i jak się porusza. Taki komplement będzie dla niej niezwykle wartościowy. Trzeba być wnikliwym obserwatorem by zauważyć, że wyjątkowo pięknie porusza się w porównaniu do innych obecnych na sali kobiet.

Przykład 2:

Jesteś w odwiedzinach u najlepszego kolegi z pracy. Zaprosił Cię do swojego nowego mieszkania.

Banalny komplement bez analizy: –Ale tu ładnie!

Wyjątkowy komplement oparty o obserwację: –Piękne mieszkanie, szczególnie podoba mi się ta grafika na ścianie w salonie. Sam ją malowałeś prawda? Dobra robota!

W obu przypadkach został pochwalony wystrój nowego mieszkania. Komplement w stylu ‘ale tu ładnie’, nie zostanie zapamiętany i może zostać odebrany jako wymuszony, gdyż większość ludzi by tak powiedziała. Mało kto zadaje sobie trud by dowiedzieć się czegoś więcej o właścicielu. W drugim przypadku, mogłeś dowiedzieć się, podczas rozmowy z żoną kolegi, że spędził długie godziny aby namalować ręcznie grafikę na ścianie. Komplementując go w ten sposób, dasz jego podświadomości sygnał, że szczerze interesujesz się tym co robi. Bez poświęcenia chwili na obserwacje i rozmowę z jego żoną, przegapiłbyś ten istotny element, za który warto było go docenić.

2. Zasada Druga Sztuki Prawienia Komplementów – bądź oryginalny.

Aby wprawić kogoś w dobry nastrój, sprawić by poczuł się wyjątkowo – trzeba wysiłku. Po analizie i obserwacji, należy się zastanowić nad doborem słów, które sprawią, że rozmówca po naszym komplemencie poczuje się wyjątkowo. Wystrzegaj się sztampowych komplementów, które zamiast pomagać, często są faux pas, np. ‘Masz piękne oczy’. Ten banalny komplement, może łatwo zniechęcić.

Przykład 3:

Rozmawiasz z mężczyzną, który Ci się podoba. Ma niesamowite spojrzenie i bardzo wyrazisty, niebieski kolor oczu. Jest to coś, co warto skomplementować, gdyż szczerze Cię to w nim zafascynowało.

Banalny komplement: -Masz piękne oczy!

Oryginalny komplement: -Nigdy nie widziałam by ktoś miał tak bardzo niebieskie oczy jak Ty, ich kolor przypomina mi wodę w rajskiej lagunie.

Podkreślenie, że jest pierwszą osobą, którą widzisz w życiu z jakąś cechą, sprawi że poczucie się on bardzo wyjątkowo. Porównanie koloru do wody w rajskiej lagunie jest pośrednim zapewnieniem, że Ci się podoba. Ważnym jest, że komplement nie informuje go bezpośrednio, że ten kolor jest piękny. Sprawia, że poczuł się wyjątkowo, ale również dzięki Twojemu komplementowi przywował w głowie obraz rajskiej wyspy.

3. Zasada Trzecia Sztuki Prawienia Komplementów – nie przesadzaj z częstotliwością.

W tym wypadku – od nadmiaru komplementów może ‘rozboleć głowa’. W Sztuce Prawienia Komplementów lepiej zachować umiar. Zbyt częste komplementowanie danej osoby, może zostać odebrane jako narzucanie się lub podlizywanie się w celu osiągnięcia jakichś korzyści (nawet jeśli tak jest, osoba komplementowana nie powinna tego czuć). Wplatanie komplementów do każdego zdania jest niestosowne i kłóci się z zasadami savoir – vivre.

4. Zasada Czwarta Sztuki Prawienia Komplementów – uważaj na to co mówisz.

Przed wypowiedzeniem jakiegokolwiek komplementu, zastanów się, czy będzie to zgodne z etykietą. Dostosuj komplementy do potencjalnych oczekiwań osoby komplementowanej a nie własnych. Pozwoli to uniknąć przykrych lub niezręcznych sytuacji. Nawet jeśli podobają Ci się piersi kobiety, nie wypada o tym mówić w towarzystwie bądź na pierwszych spotkaniach z nią. Absolutnym faux pas jest mówić o tym w sytuacjach formalnych! Jest to kategorycznie zakazane!

Używaj słów eleganckich oraz takich, które nie będą w stanie obrazić osoby komplementowanej. Warto zawsze się zastanowić, czy komplement nie spowoduje, że ktoś się obrazi, mimo naszych dobrych intencji.

Przykład 4:

Nieprzemyślany i prostacki komplement: – Wow! Bardzo schudłaś!

Wydaje się, że nie ma nic złego w aprobacie szczupłej lub szczuplejszej sylwetki. Jednakże, wyrażając podziw dla czyjejś szczuplejszej sylwetki, musimy mieć sto procent pewności, że owa osoba jest na diecie i od jakiegoś czasu zmienia swoją sylwetkę. Tylko w takiej sytuacji można wyrazić aprobatę. W momencie, w którym spotykamy osobę, której nie widzieliśmy przez długi czas nie powinniśmy wypowiadać się na temat jej szczuplejszej sylwetki. Po pierwsze, być może wcale jej waga się nie zmieniła i może to odebrać jako coś negatywnego, gdyż pośrednio sugerujemy, że kiedyś była gruba! Być może utrata wagi jest spowodowana smutnymi wydarzeniami w jej życiu, np. chorobą, stresem lub utratą kogoś bliskiego. Dlatego warto zastanowić się co mówimy i jak to może wpłynąć na rozmówce.

5. Zasada Piąta Sztuki Prawienia Komplementów – szczerość.

Wbrew pozorom, łatwo rozpoznać kiedy ktoś nas okłamuje. Ciało osoby, która kłamie, nawet podczas prawienia komplementów, wysyła podświadome sygnały, które rozmówca może zauważyć. Np. rozbiegany wzrok w momencie mówienia komplementu, bądź nerwowość. Intuicja jest niesamowita i bardzo często wskazuje nam kłamców, nawet jeśli świadomie nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Dlatego, komplementuj tylko te cechy, które faktycznie Twoim zdaniem są warte skomplementowania. Jeśli nie uważasz, że kobieta przed Tobą nie jest piękna (kwestia piękna jest sporna, ale mówimy o sytuacji, w której dana kobieta dla Ciebie nie jest piękna), nie mów że jest. Pochwal jej osiągnięcia w karierze zawodowej lub sporcie.

W przypadku, kiedy prawisz komplementy fałszywe, osoba komplementowana świadomie lub podświadomie to wyczuje. Ważnym jest aby być pewnym tego co chce się powiedzieć i naprawdę uważać to za dobrą/wyjątkową cechę u kogoś. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć niczego dobrego w osobie stojącej przed Tobą – lepiej nie mów nic, niż mów nieszczerze.

Powodzenia!

Leave a Reply