You are currently viewing Co to jest dress code? Definicja i znaczenie
Dress code w biznesie i w życiu codziennym

Co to jest dress code? Definicja i znaczenie

Co to jest dress code? Dlaczego powinno znać się jego zasady? Czy jest to skomplikowane? Jak wpływa na codzienne życie? W artykule poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące zasad dress codu. Zapraszam!

Dress code w biznesie i w życiu codziennym
Dress code w biznesie i w życiu codziennym
Definicja dress code

Dress code, to najprościej rzecz ujmując, zbiór zasad dotyczących wyglądu oraz ubioru i dopasowania do do okazji. Zasady te są mocno związane z zasadami savoir – vivre.

Dress code – podstawowe rodzaje
  • casual
  • smart casual
  • business
  • black tie
  • white tie
Dress code w życiu każdego z nas

Każdy przyznajmniej raz spotkał się lub spotka z pojęciem dress code. Wbrew pozorom, zasady dress code obowiązują praktycznie wszędzie! Dress code nie jest zarezerowany tylko dla dużych korporacji lub banków. Każda instytucja lub firma posiada swój dress code i nie koniecznie musi być to ‘business formal’. Bardzo często, kiedy dostajemy zaproszenie na event, imprezę bądź inną uroczystość np. ślub, może widnieć na nim informacja o wymaganym stroju. Wesela są najczęstrzymi wydarzeniami, z którymi styka się zdecydowana większość społeczeństwa, dlatego warto zapoznać się z zasadami dress code blizej.

Dlaczego dress code jest istotny?

To jak wyglądamy pokazuje społeczeństwu bardzo wiele. Poprzez wygląd możemy zaakcentować swoją profesję, wywrzeć wrażenie profesjonalisty ale również… zniechęcić do siebie ludzi.

Stajemy w życiu przed różnymi wyzwaniami, chcemy się rozwijać i odnosić sukcesy. Osoba, która nie przestrzega reguł dress code, prędzej czy później popełni faux pas, które może poważnie zaważyć, na przykład, na jej karierze.

Znajomość zasad dress code jest, moim zdaniem, kwestią kluczową przy projektowaniu wizerunku osobistego, który jest częścią drogi do sukcesu (lub jego braku).

Jeśli chcesz wiedzieć czym jest wizerunek osobisty i jakie są jego elementy, zapraszam Cię do przeczytania artykułu pod tytułem ‘Co to jest wizerunek osobisty? Definicja i kluczowe elementy’. Jeśli natomiast chcesz zmienić swój wizerunek osobisty przeczytaj także artykuł pod tytułem ‘Wizerunek osobisty. Jak zmienić wizerunek osobisty?’

Gdzie najczęściej zetkniesz się z dress codem?
Rozmowa o pracę

Jak już wspominałam, każda firma ma swoje własne zasady dotyczące ubioru. Dlatego przed rozmową o pracę należy zrobić dobry research i znaleźć informacje o tym jaki dress code panuje w firmie, w której ubiegasz się o pracę. Pozwoli Ci to uniknąć wizerunkowego faux pas.

Moim zdaniem, na rozmowę o pracę, niezależnie od panującego dress code w danej firmie, należy ubrać się elegancko i kropka. Niestety coraz więcej osób idąc na rozmowę rekrutacyjną, przestaje przywiązywać wagę do schludnego i eleganckiego stroju. Zawsze w dobrym tonie i zgodnie z zasadami etykiety warto zadbać o siebie przed rozmową o pracę i wybrać klasyczną elegancje, która sprawdza się w przypadku obu płci. Dobrze jest także dostosować ubiór do pory roku i pogody! Wkrótce na blogu StyleOfBoss pojawi się oddzielny artykuł o ubiorze na rozmowę rekrutacyjną, gdzie szczegółowo omówie tę kwestię. Ogolnie rzecz biorąc, zawsze lepiej być zbyt eleganckim niż za mało! Swoim strojem, tak jak i swoim résumé, warto podkreślić to, że należy traktować nas poważnie, jako profesjonalistów. Trzeba pamiętać, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie na rozmowę o pracę, przeczytaj także artykuł ‘Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie. 5 wskazówek.’

Praca w korporacjach

Rozpoczynając pracę w korporacji, np. z branży finansowej trzeba być przygotowanym na sztywny dress code. Szczególnie, gdy jest to praca przy kontakcie bezpośrednim z klientami. Spora część firm korporacyjnych , nie tylko z branży finansowej, stosuje się do tych zasad.

Niektóre czasem pozwalają na odstępstwa. Firmy praktykują tak zwane ‘casual friday’ i pozwalają swoim pracownikom na lekkie odstępstwa od, jak sama nazwa wskazuje – w piątki. Jednakże należy pamiętać, że nie oznacza to, że nagle w pracy można pojawić się w hawajskiej koszuli i klapkach. Trzeba to wypośrodkować. Można włożyć nieco bardziej kolorowe ubrania, bądź jeansy, ale dalej pamiętać o zachowaniu dobrego smaku.

Instutucje Państwowe

Rozprawy sądowe, spotkania w Ambasadach lub Urzędach także wymagają stosowania się do zasad dress codu. Niestety większość osób tego nie praktykuje i potrafi przyjść do Sądu w dresie lub plażowej sukience. Nie wiem czy wynika to z braku wiedzy czy z ignorancji, jednak zawsze lepiej wyglądać stosownie do miejsca i okazji. To pokazuje, że dbamy o siebie i traktujemy innych poważnie i z szacunkiem. Przykładanie wagi do wyglądu nie jest objawem próżności tylko dobrych manier.

Obiekty religijne i miejsca kultu

Nie ważne jakiego jesteś wyznania i czy w ogóle w cokolwiek wierzysz. Jeśli chcesz odwiedzić jakiekolwiek miejsce kultu bądź obiekt religijny, zapoznaj się z tym co mówi na ten temat dress code. Nadmierne odsłanianie ciała to najczęstrzy błąd dotyczący zarówno kobiet jak i mężczyzn. Na szczęście wiele takich obiektów, szczególnie te typowo turystyczne, posiadają wypożyczalnie ubrań lub chust, którymi można się zasłonić. Starajmy się zawsze szanować zasady dotyczące ubioru w miejsach religijnych aby nikogo nie urazić i nie obrazić swoim wyglądem. Jeśli zasady obowiązujące w tych miejsach są dla nas zbyt surowe – po prostu nie odwiedzajmy ich.

Gale, eventy, imprezy

Wielkie imprezy bądź uroczyste gale są zawsze opatrzone infromacją dotyczącą obowiązującego dress code. Jeśli chcemy skorzystać z zaproszenia należy się bezwzględnie dostosować.

Nie tylko wydarzenia z czerwonym dywanem mają na zaproszeniu informacje dotyczącą zasad ubioru. Latem 2019 roku zostałam zaproszona na przyjęcie typu ‘Baby Shower’ do mojej koleżanki. Zaproszenie obligowało do pojawienia się w stroju w kolorze niebieskim. Była to kameralna impreza wśród przyjaciół, ale dobre maniery bezwzględnie nakazują również w takich sytuacjach dostosować się do prośby gospodarza. Jeśli na zaproszeniu widnieje informacja dotycząca stroju, nigdy nie jest tam przypadkowo i nie należy tego lekceważyć!

Dress code ma pomagać nam w życiu a nie przeszkadzać. Znajomość zasad ubioru jest traktowana tak samo jak umiejętności jedzenia sztućcami – jest to absolutna podstawa u ludzi z dobrymi manierami. Warto zgłębić temat, powodzenia!

Leave a Reply